Padel – co to jest?
Padel to połączenie zalet dwóch gier: tenisa i squasha. Punkty w padlu przyznaje się tak samo jak w dobrze znanym tenisie natomiast kształt kortu jest inspirowany mniej znanym squashem. Dla osób, którzy nie wiedzą – squash polega na odbijaniu rakietą piłki o specjalną ścianę w taki sposób aby drugi zawodnik miał jak największe trudności w jej odbiciu.
Bardzo charakterystyczną cechą padla jest to, że jest grą deblową to znaczy, że najlepiej gra się w cztery osoby. Padel to bardzo młoda dyscyplina sportowa, a jej popularność w Polsce rośnie z każdym rokiem. To co gracze kochają w padlu, to zdecydowanie dynamiczna rozgrywka i unikalny kort do gry.
Kort do padla
Korty do padla mają wymiary 10x20m, co sprawia, że są zdecydowanie mniejsze od tenisowych kuzynów. W połowie boiska znajduje się siatka rozdzielająca kort na dwie równe połowy. Na każdej z nich znajduje się po dwóch zawodników, ograniczonych z każdej strony ścianami. Ściany tylnie wykonane są najczęściej z hartowanego szkła, natomiast boczne ściany są pokryte siatką. Szklane ściany dają możliwość swobodnego obserwowania rozgrywki dla publiczności, również co ważniejsze stanowią integralną część padlowego meczu (więcej o zasadach gry w padla).
Rakieta i piłka do padla
Rakieta padlowa zdecydowanie różni się od tenisowej. Jest lżejsza, brak w niej naciągu jak w przypadku tenisa. Najczęściej rakiety wykonane są z włókna szklanego lub pianki. Doświadczone osoby najczęściej preferują rakiety wykonane z włókna węglowego. Rakiety padlowe mogą być również twarde lub miękkie, miękkie dają większą kontrolę nad szybkimi piłkami, twarde odwrotnie. (Pełen poradnik dotyczący rakiet)
Jeśli mamy rakietę to warto omówić piłki, którymi rozgrywa się mecze. Wyglądają one identycznie jak te tenisowe, jednak niech te pozory was nie zmylą, piłki do padla mają mniejsze ciśnienie co sprawia, że odbija się nieco inaczej niż piłka tenisowa.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o padlu to zapraszamy do naszych innych artykułów!